Customize

Nowa ACTA? Dyrektywa dot. ataków na systemy informatyczne

Discussion in 'Polska' started by RainbowSix, Mar 8, 2012.

1. Svobodny Moderator

Idąc tym tokiem myslenia skonczy sie to tak że każde odstępstwo od 'normalnego' zachowania bedzie sie konczyło jako domniemanie popełnienia aktu terrorystycznego co skonczy sie tym że bede sledzony przez całe miasto a policja bedzie zalana wszelkimi informacjami na mój temat? dziekuje bardzo... zresztą pomysl! Teraz beda mówic że to w imie bezpieczenstwa, INDECT wejdzie w życie a pozniej bóg wie do czego mogą to wykorzystac... nie ufam władzy.
  2. Tulku Member

@Svobodny - Dokładnie, zasada ograniczonego zaufania do władzy powinna... być wpisana w konstytucję. :D

@Lewacki nie rozumiem skąd u ciebie taka miłość do systemów które zbawią świat ode złego, dzieli się tu ludzi na odfagów i newfagów, w żeczywistości będą ci którzy będą kontrolować INDECT i będą dla niego "niewidzialni" i cała reszta która będzie przez nich terroryzowana. Jako Obywatel dajesz komuś władzę i narzędzia a jaką będziesz miał nad nim kontrolę?
    Jeszcze mi napisz że wierzysz Premierowi że nie ratyfikuje ACTA to już mnie rozwalisz zupełnie.

[edit] Tutaj sobie piszesz i siedzi sobie Pan i czyta i dochodzi do wniosku że coś z Tobą trzeba zrobić. Hm... Pamiętasz co robiłeś 3 lata temu o 19.00? A taka kamera kogoś podobnego zarejestrowała jak popełniał bardzo groźne przestępstwo... bardzo podobny (może trochę podrasowany w fotoszopie), ale wypisz wymaluj TY... Pamiętasz co robiłeś? Masz świadków? Alibi jakieś?
  3. Svobodny Moderator

Dzisiaj bedzie INDECT a jutro ci wsadzą w dupe jakis nadajnik RFID, beda znakowac ludzi jak bydło, albo kamere bedziesz miał w kiblu bo przecież możesz tam konstruowac bombe. Niby brzmi jak żart ale granica tolerancji na inwigilacje w imie smiesznego poczucia bezpieczenstwa w społeczenstwie ciągle sie przesuwa wraz z tym jak wielka jest ignorancja i nieswiadomość.
    • Like Like x 4
  4. Tulku Member

Jak ktoś w życiu nie był w sądzie nie miał jakiejkolwiek sprawy to nie wie co to znaczy coś udowodnić i jaki to problem mieć niezbite dowody których nie można podważyć - dla mnie ten cały INDECT klasyfikuje się na operację.
    • Like Like x 1
  5. Svobodny Moderator

A ignorancja będzie rosła coraz bardziej, bo są ważniejsze sprawy np. kto kogo zdradził w jakims serialu albo co tam sie dzieje w 'mam talent'. Pozatym w telewizji mówią że to dla bezpieczenstwa i w ogóle w panstwie jest dobrze i wszystkim sie powodzi, co z tego ze na starosc bede sie musiał podcierac ręką przeciez telewizja nie kłamie!

PS. i zdecydowanie operacja, chociaż taka która by zwiekszyła swiadomość do czego bedzie prowadzic akceptacja projeków typu INDECT.
  6. Tulku Member

Heh... moje własne doświadczenia są następujące ku przestrodze Lewackiemu dedykuję:

Pracowałem u Typa na umowę o dzieło. Typ nie wypłacał mi kasy w całości lub regularnie ale podpisywał zobowiązania że ureguluje, poszedłem z nimi do sądu sprawa ciągnie się już 3 rok. Typ twierdzi że się pomylił i te zobowiązania spłaty długu to pomyłka bo przecież "COŚ" wypłacał - odsetki ustawowe urosły już do kilkudziesięciu tysięcy...
    Jak ktoś nie był w Polskim sądzie to gówno wie...

Minister uwolni jeszcze parę zawodów (to też ciekawe czemu uwolni zawody typu Adwokat a nie Spawacz czy Operator Wózka Widłowego które też są koncesjonowane) i będzie totalny burdel przy tym śmieciowym prawie...
    Każdy urząd skarbowy w tym kraju różnie interpretuje przepisy podatkowe ten syf nas zalewa a na to wpierdolą INDECT i już się nie połapiesz z której strony co...
  7. Lewacki Anon Member

That feel when mam rozprawę za 2 tygodnie xD.
    Ale ja wcale nie powiedziałem że popieram inwigilację. Po prostu uważam że w centrum by się przydały kamery. Mniej kieszonkowców, bójek, wszystkie kradzieże ze sklepów od razu byłyby jakoś udokumentowane. Jeśli chodzi o resztę to jestem zdecydowanie przeciw. Przestrzeń prywatna będzie taka, jaką sam ją sobie stworzysz, ale przestrzeń publiczna powinna być bezpieczna i otwarta. Tak żeby można było powiedzieć patrząc na nagrania z kamer że 11 listopada nie napierdalałem policjantów znakiem drogowym na Marszałkowskiej a 5 minut później już na Nowym Świecie/Świętokrzyskiej. hehe.
  8. Tulku Member

@Lewacki A to rozumiem twój tok myślenia też tak myślałem tylko że problem polega na tym że najpierw ci wpierdolą a dopiero potem system ich będzie szukał ;) najpierw ci ukradną kasę dopiero potem... niestety ale do tego nie trzeba INDECT bo i tak to zgłosisz na ko-mendzie ;) a jak zaczną wyprzedzać czas to naprawdę się wqrwię ;)

Nie można kogoś ukarać za przestępstwo którego nie ma a będzie jak ci wpierdolą co dla ciebie nic nie zmienia bo i tak dostaniesz baty czy ja czy ktokolwiek :D

[edit] na stadionach jest monitoring od wielu lat i jakoś chuja wiedzą - Staruch pobił piłkarza i za niego poręczyła posłanka PiS i wyszedł... heh Myślę że gdyby to co jest działało jak trzeba nie trzeba by było INDECT problem w tym że nie działa, a może własnie dla tego nie działa żebyś chciał INDECT?

[edit] trzymam kciuki za sprawę... i walcz do końca :)

Dobra my tu we trzech tylko dyskutujemy? Co na to reszta?
  9. Tulku Member

Jeszcze informacyjnie INDECT już działa w Polsce pilotażowo.

System, który sam analizuje zagrożenia, może zostać zaprogramowany na dowolny cel: może tropić polityków, ruchy anty globalne, … ale może również zostać zaprogramowany na śledzenie dowolnej grupy społecznej w tym palaczy, ludzi otyłych… Kogokolwiek, gdziekolwiek…

http://panarek.nowyekran.pl/post/52258,indect-powinnismy-miec-juz-stracha

Być może INDECT już czyta to forum.
    Przestrzeń publiczna to przestrzeń INDECT.
  10. Tulku Member

Stoisz z kolegą ale jest z wami INDECT on was ochroni! Zaufaj mu. :D
  11. Svobodny Moderator

I tutaj sie zaczyna problem? Bo kto ustala granice miedzy przestrzenią publiczną a twoją przestrzenia prywatną? Bo niestety napewno nie ty, i niestety przestrzen prywatna obywatela cały czas sie zmniejsza bo przecież jest domniemanym terrorystą, złodziejem, huliganem. Koljena rzecz, kto bedzie kontrolował kontrolujących? NIKT! Już wystarczy że rząd i policja jest totalnie bezkarna czego efekty są cały czas widoczne.

I zasadna jest prosta: nie ufaj władzy, oni mają cie gdzies i nie robią tego dla ciebie.
    • Like Like x 1
  12. Tulku Member

Ciekawy jest aspekt etyczno-ekonomiczny, INDECT ma być sprzedawany jako produkt do innych krajów w związku z tym:
    a) jesteś świnką doświadczalną bądź królikiem ;)
    b) system musi wykazać skuteczność żeby go chcieli kupować - musi aresztować więcej! [za wszelką cenę ;) tzn. za ok. 14,68 milionów EUR (około 60 mln zł) tyle wynosi budżet ]

System ten umożliwia śledzenie obywatela na każdym kroku począwszy od internetu, przez laptop, telefon komórkowy, po kamery w komunikacji miejskiej i małe bezzałogowe samoloty latające nad miastami.

W praktyce wystarczy umieścić niewygodny i oceniony przez komputer jako "niebezpieczny" materiał w sieci, aby być na każdym kroku śledzonym za pomocą wszelkich dostępnych technologii, które będą stopniowo uzupełniać nasz obraz jako osoby.

Ps: Może INDECT znajdzie Andrzeja Czajkę (tego policjanta co kopie ludzi) choć on już jest uniewinniony przez sąd mimo nagrania z kamery...
  13. Anonymous Member

INDECT dla mnie brzmi jak science-fiction, które ma się ziścić. Straszne. Nie będę się rozpisywać, popieram przedmówców. Monitoring na stadionach, jak i w centrum większych miast (no, przynajmniej u mnie...) i tak jest,a skoro on nie wystarcza, to trudno. Są chyba do jasnej cholery jakieś nieprzekraczalne granice, prawda? Nie zamierzam okradać innych ludzi, mordować, gwałcić, podkładać czy konstruować bomb, ale co z tego, skoro WKURWIA mnie sam fakt, że ktoś może mnie obserwować? Pomijam już całkowicie, że mogą mnie oskarżyć o coś, co zrobił ktoś podobny do mnie. Inwigilacja cholerna, rzygać się chce.
    Koniec rozpisywania się. Ludzie, co robimy? Ulotki i zwiększenie społecznej świadomości? Może by tak osobny temat na OpINDECT?
    • Like Like x 2
  14. SandThe Member

Jak to ma kamerki wykorzystywać to co z bliźniakami?
    Wsadzą ich za oszukiwanie systemu? :D
    • Like Like x 1
  15. Tulku Member

@up Zajebiste :D Może będą im te znaki wodne na czole wstawiać :D
    jestem za opINDECT Policja nie jest profesjonalna to co się dzieje to zgroza, do tego Politycy już kompletni... nie chcę dać takich "zabawek" nieodpowiedzialnym "dzieciom"...

Tu nie chodzi o zwykłego porządnego glinę... taki policjant nawet nie będzie wiedział za co i po co... będzie MUSIAŁ bo mu się będzie wyświetlało na ekranie i tyle. Co on będzie mógł zrobić? NIC! Będzie również ŚLEDZONYM pionkiem w rozgrywce na górze. Coś mu nie będzie pasować to mu też paragraf znajdą...

Tak jak panowie zabierający truskawki temu facetowi z filmu, MUSZĄ ZABRAĆ bo ktoś to debilne prawo napisał!
  16. Mexykanin90 Member

Popieram co prawda jak dotąd nie wypowiadałem się na forum tylko przeglądałem :) Trzeba poinformować społeczeństwo zrobi ktoś jakąś ulotkę ( ja nie mam zmysłu artystycznego ) . Przede wszystkim trzeba tym zawojować kwejka itd dalej samo pójdzie :p
  17. Tulku Member

Postaram się coś przygotować merytorycznie zebrać to co tu pisaliśmy, trzeba uświadomić ludziom że bardzo szybko INDECT może stać PONAD POLICJĄ która będzie jedynie dostawać INSTRUKCJE z INDECT. Nie mowa o PROKURATORACH, SĘDZIACH nikt nie jest święty większość ludzi ma jakieś drobiazgi na sumieniu...
  18. Cysiek Member

Jak wrócę do domu mogę zrobić jakieś obrazki informacyjne, tylko tekst mi trzeba:)
  19. Mexykanin90 Member

Może coś w stylu :
    1 Pomysł :
    zdjęcie robota
    Jestem Indect na czas próbny zostanę włączony w Polsce na euro 2012 . Będę kontrolował każdy twój ruch dzięki kamerom oraz programom śledzącym każdy twój ruch w sieci . (Tekst w tym stylu na koniec tekst [onnym kolorem lub czcionką] w stylu : Nie pozwól się inwigilować . < i tu zbytnio nie wiem co napisać bo coś w stylu "to może być ostania szansa na wolność jak dla mnie trochę zbyt " mocno " brzmi >
    2 Ulotka informacyjna bez zbędnego tekstu . Wypisać zagrożenia itd :p
  20. Merkuriusz__ Member

Jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy przy robieniu grafik/ulotek/plakatów pisać na pw, jak będę miał czas to pomogę.
    Co do INDECT'a - im więcej o tym czytam tym większy mętlik mam w głowie, przecież tutaj nic się kupy nie trzyma...
    Znam się trochę na systemach biometrycznych, teraz pracuję nad jednym... To co oni chcą wprowadzić może służyć jedynie śledzeniu ludzi i zbieraniu informacji takich jak : kto, gdzie, kiedy i z kim.
  21. Cysiek Member

Jak sobie wyobrażam że kiedy będę chciał sobie kupić 2-3 puchy sprayu żeby coś "odmalować" i stanę się "Potencjalnym zagrożeniem środowiska miejskiego lub przyrodniczego" to mnie szlag trafia.

#Obrazek
    Jak macie render robota to mogę się za to zaraz wziąść (nie mam pomysłu jakiego by tam robota wrzucić:p)
  22. Mexykanin90 Member

Jak dla mnie coś w tym stylu :p ale to moje zdanie i nie mój obrazek :p [IMG]

EDIT: Jak wrzucicie to na kwejka ( lub inne podobne strony) to dajcie link może ktoś kliknie Lubię to ! :p ( Ja nie mam Facebooka )
  23. Cysiek Member

Hemm... pomyślę coś nad tym... troszkę mi dziś czasu brakuje (zaraz znowu muszę wyjść) i nie wiem czy dam radę coś zrobić.
  24. Tulku Member

@Merkuriusz to projekt który również sponsorują firmy prywatne. Nie znam się pewnie tak jak ty ale biometria słabo się spisuje jako zabezpieczenie chyba że jako uzupełnienie zabezpieczenia, ale tu pasuje jak ulał. Firmy które biorą w tym udział zwietrzyły w tym biznes i nie oddadzą pola łatwo, warto wiedzieć o klientach co się da ;)

Kupy się nie trzyma bo to projekt badawczy który ma służyć celom nie badawczym. W tym cały pic.

A już ten fragment z FAQ mnie po prostu rozwala na łopatki:
    Q3.6: Czy waszym zdaniem zastosowanie INDECT ulepszy system gromadzenia dowodów w śledztwach?
    A: Głównym celem INDECT jest przede wszystkim zapobieganie przestępstwom. Z drugiej strony w przypadku, gdy przestępstwo zostało już popełnione, odpowiednie narzędzia INDECT pomogą funkcjonariuszom policji w wykryciu sprawców szybko i efektywnie. Obecnie używane "ręczne" metody zostaną zastąpione przez innowacyjne, automatyczne rozwiązania, zgodne z obowiązującym prawem. Ponadto zostanie również zapewniony wysoki poziom zabezpieczeń przepływu danych wymagany przez policję oraz prokuraturę. Będzie to możliwe dzięki opracowanemu oprogramowaniu usprawniającemu proces wyszukiwania dokumentów oraz przestępców.
  25. Tulku Member

dwa zestawienia:

http://www.indect-project.eu/faq-pl
    Należy w tym miejscu podkreślić, że INDECT jest projektem badawczym. Jego celem NIE jest globalny monitoring lub inwigilacja tak, jak mogą to sugerować lub interpretować różnego rodzaju media lub źródła internetowe

http://www.indect-project.eu/approach-to-ethical-issues-pl
    INDECT zwiększy możliwości policji do ochrony ludności. Dla przykładu, jeśli policja otrzymała informacje, o przestępstwach popełnianych przez pedofila na danym obszarze, INDECT umożliwi policji wykrycie osób w danej okolicy wykazujących zachowania typowe dla takich przestępców.

Globalnie NIE lokalnie TAK :D

[edit] Oczywiście nijak się to ma do tego zapobiegania w poście wyżej bo - "jeśli policja otrzymała informacje, o przestępstwach popełnianych przez pedofila" :D
  26. Mexykanin90 Member

Mogą mówić lokalnie miasto po mieście państwo po państwie i będzie globalnie :p Ciesze się że mieszkam na wsi tu nie ma kamer ( uffff )
  27. Wszystko pięknie ale jak dla mnie to po prostu kolejny krok to kontroli ludzi... Podobnie jak było z ACTA -same 'pozytywy' a jak się ktoś dobrze przypatrzył to ciarki przechodziły. Politycy i ustawodawcy powinni się skupić na prewencji (np. więcej patroli policyjnych w miejscach potencjalnie niebezpiecznych +tam właśnie kamery) a dopiero potem myśleć nad tym co jak się tej prewencji nie uda. Sam fakt policjanta (który służy ludziom a nie jest 'zakutym łbem' ubranym w mundur, czyli taki z dobrym wyszkoleniem) dawał by z jednej strony poczucie bezpieczeństwa i równocześnie potencjalny 'dresik' pod wiaduktem nie czuł by się tak bezkarnie... Radiowóz można zobaczyć z daleka, szybko przejdzie i tyle, a policjant jednak miałby więcej czasu chociażby na dostrzeżenie zagrożenia. Chyba mały off top ale myślę że zrozumieliście przekaz :D
  28. Tulku Member

I wqrwia mnie na ich stronie to "INDECT jest projektem badawczym".
    Projekt badawczy - wg. mojej znajomości tematu ma na celu rozwój wiedzy i umiejętności.

Tymczasem INDECT ma na celu stworzyć konkretne gotowe narzędzia/produkty:
    • stworzenie interaktywnej platformy służącej do zbierania danych multimedialnych, inteligentnego przetwarzania informacji oraz automatycznego wykrywania zagrożeń i działań przestępczych,
    • zapewnienie wsparcia dla działań funkcjonariuszy policji w postaci zintegrowanego systemu sieciowego z narzędziami do obserwacji różnego rodzaju obiektów ruchomych,
    • implementacja nowego rodzaju modułu wyszukiwania informacji multimedialnych z użyciem cyfrowych znaków wodnych oraz metadanych, a także
    • utworzenie szeregu metod obserwacji zasobów Internetu, ich analizy oraz wykrywania zagrożeń i czynności przestępczych.
    To zwykła produkcja systemu do określonych celów a nie żaden projekt badawczy.
  29. Svobodny Moderator

Wiesz że to co tam pisze jest ogólnie dostępne dla ludzi... wiec niema problemu cos posciemniac i ując to w taki sposób żeby brzmiało całkiem niewinnie, zwykła gra słów. Ludzie to wszystko kupią bo przeciez kto mógłby ich okłamac? To wkoncu dla ich dobra !
    • Like Like x 1
  30. Tulku Member

@Rewolucjonista mieszkam w dużym mieście od kilkunastu lat nikt mnie nie pobił i nie obrabował. Czasem jakiś gość zaczepia bo coś chce czasem który Mnie postraszy jak jest jakiś "figofago" ;) ale nie wdaję się w takie dyskusje, najczęściej chcą o fajka i tyle... Oczywiście miałem sytuacje naprawdę groźne z nożami, groźbami, szarpaniem, biciem, nie będę tu opisywał ale kończyło się na lekkich siniakach - jak się zachowa zimną krew i opanowanie można wyjść cało z niejednej opresji... Z ludźmi też trzeba nauczyć się postępować, zamiast tego uczyć ludzi uczy się ich w TV żeby się bali innych zamiast z nimi rozmawiać nie koniecznie "miło" bo czasem ważne żeby skutecznie ;) A może mam po prostu szczęście :)

Jest jeszcze coś takiego jak "syndrom ofiary" są tacy ludzie których masz ochotę kopnąć w d. nie wiadomo czemu właściwie - ale to już zagadnienie z Psychologii nie na ten temat.
  31. Mexykanin90 Member

Dresików trzeba umieć wyczuwać :p to dość proste istoty trzeba patrzeć jak reagują i masz ich w ręku :) Tulku mamy podobne Awatary ^^
    • Like Like x 1
  32. @Tulku
    No tak, masz racje :) Podałem taki przykład, może zły hehe :D
    A co do INDECT to jak mamy coś robić to tak jak pisał gdzieś chyba Anonymous (jak sie pomyliłem to przepraszam :) ) trzeba brać sie do roboty bo dużo gadamy i planujemy a nikt nic jeszcze konkretnego nie zrobił.
  33. Tulku Member

Przeniosę temat na nowy skoro jest zapotrzebowanie bo żeśmy w Temacie RainbowSix bałagamu narobili :)
    Gadanie też jest potrzebne bo dzięki temu podejmujemy decyzję na tyle "wspólnie" na ile to możliwe.
    Przepraszam Rainbow :rolleyes:
    • Like Like x 1
  34. Cignus X-1 Member

35. Anonymous Member

Byłbym spokojny gdyby nasz rząd wypełniał swoją rolę, ale w obecnych realiach jedynym skutecznym sposobem jest: wymieniać rządzących dopóki 'Ich' racja stanu nie będzie także naszą.
    Inne środki mogą być zaledwie półśrodkami.
  36. Svobodny Moderator

Mam nadzieje ze CISPA nie bedzie znowu towarem eksportowym amerykanówa a i tak szykuje sie II Wojna internetowa. Jak to dotrze do nas to ablo sie o tym poprostu znowu nie dowiemy albo nasi "podpiszą bo inni podpisali" tak czy owak trza sytuacje monitorowac...
  37. Anonymous Member

Control All The Situation! x-all-the-things-template.jpg.png
    • Like Like x 2
  38. Svobodny Moderator

Share This Page

Customize Theme Colors

Close

Choose a color via Color picker or click the predefined style names!

Primary Color :

Secondary Color :
Predefined Skins