Customize

#Op - PRAWO WYBORCZE

Discussion in 'Polska' started by One Of Them, Oct 1, 2012.

1. One Of Them Member

Wszystko zaczyna się i zależy od prawa wyborczego.
    Jakie prawo wyborcze - taka demokracja.

W Polsce:
    jaki przepis wyborczy - taka demokracja,
    czyli:
    złodziejski przepis wyborczy - złodziejska demokracja.
    Polaków okradziono z prawa wyborczego dając w zamian przepis.
    Pojęcia prawo i przepis nie są synonimami. Prawo jest wartością, a przepis jest jego stalinowskim substytutem.
    Polska nie jest państwem prawa, jest państwem przepisów, często sprzecznych i złodziejskich, ukierunkowanych na korzysci "wybrańców".

JAKA ORDYNACJA - TAKA DEMOKRACJA

"Ryba psuje się od głowy". Ten trywializm charakteryzuje sytuację polityczną w Polsce i wskazuje źródła "zła".
    Zacznijmy więc od podstaw.
    Przedyskutujmy i określmy pryncypia dotyczące sposobu wyboru i finansowania reprezentantów. Określmy warunki gwarantujące obywatelom skuteczną kontrolę nad wybraną przez nich władzą.

Powszechny charakter wyborów jest oczywisty.
    Sugestie dotyczące zmian w ordynacjach i sposobie finansowania dotyczą uwzględnienia trzech postulatów.

1. Jednomandatowe okręgi wyborcze.
    2. Mozliwość odwołania przez wyborców reprezentanta w czasie trwania jego kadencji.
    3. Finansowanie tylko poprzez subwencje skierowane bezpośrednio do osób wybranych przez wyborców.

Przyjęcie tych kryteriów leży w interesie społecznym.
    • Like Like x 1
  2. Anonymous Member

• Funny Funny x 1
  3. Anonymous Member

Idealna odpowiedz, na temat, który z 5 km wali mi naszą cudowną Polską kategorii B.
  4. Anonymous Member

JOW-y preferują w wyborze osobowości eliminując miernoty oraz personifikują odpowiedzialność osoby wybranej wobec wyborcy. Wyborca wie na kogo głosuje, a osoba wybrana wie dlaczego.
    Kierowanie subwencji bezpośrednio do osoby wybranej, a nie do organizacji partyjnej jest dobrym pomysłem.
  5. Anonymous Member

W teorii zawsze jest super...
  6. pepeXXL Member

Jeśli celem ma być "kręcenie lodów" to dobra jest ordynacja proporcjonalna. "Lodziarnia" dobrze funkcjonuje gdy nikt nic nie wie i za nic nie odpowiada.
    Porównując demokracje Polski i Wielkiej Brytanii, to wybór jest chyba oczywisty.

Pogodzenie trzech postulatów określonych w tekście otwierającym temat może być trudne.
    Temat wymaga chyba nowego i całościowego spojrzenia ale zmiany są konieczne.
    Gdybym miał wybierać pomiędzy ordynacją proporcjonalną i JOW, to jestem zdecydowanie za jednomandatowymi okręgami.
  7. Svobodny Moderator

Sam niewiem bo nie jestem znawcą ani politologiem żeby przewidziec skutki czegoś takiego. Moge opierać sie tylko na tym co widze, a to co widze nie napawa mnie optymizme. Każda próba zbliżania sie do standardów zachodnich "demokracji" nie jest dla mnie krokiem w dobrym kierunku. To generalnie kręcenie się w kółko w tym samym szambie. Zachodnie "demokracje" również mają swoje sposoby na robienie społeczeństwa w chuja i z tego co widze swietnie sie to tam sprawdza.
  8. martajagoda89 Member

To co jest teraz nazwała bym dwubiegunową sceną polityczną. Partie tworzą "koalicję" która tworzy rząd i praktycznie jedna osoba decyduje o wszystkim. Reszta, czyli "opozycja" stara się wykazać, że rząd nie funkcjonuje jak należy.
    A ilu obywateli ma "skrajne" poglądy? jeśli wystarczająco dużo to nie eliminuje.
    Z trzecim argumentem się nie kłócę. Trzeci argument jest niemą kaleką, bo w końcu to Polacy migrują do Wielkiej Brytanii, bo tutaj nie mają na chleb, a nie na odwrót.
    ... a konkretnie tylko jeden mandat poselski
  9. OldAnon Member

Podstawową cechą prawa wyborczego jest jego stabilność.
    Rzeczywiście, w Polsce nie ma prawa wyborczego, są zmieniające się przepisy. Od ponad dwudziestu lat trwa gra przepisami wyborczymi. Każda z rządzących partii politycznych zmienia te przepisy, dostosowując je do koniunkturalnych potrzeb.
    Rządzący szykują kolejną zmianę, tym razem w ordynacji wyborczej do PE.
    Każda z tych zmian pomija interes publiczny, preferując partykularyzm partyjny.
  10. Okręgi powinny byc dużo większe, o większej ilości mandatów, to by zdecydowanie zwiększyło szanse mniejszych ugrupowań. JOWy mają to do siebie, że takie PO czy PiS nie ma problemu z wystawianiem kandydatów w każdym z nich. Dwie duże partie, a poparcie społeczne to wielka huśtawka (przypomnijmy sobie poparcie dla koalicji SLD-UP kilka lat temu). W JOWach tylko jeden kandydat wygrywa, jedna partia, mniejszość głosy w błoto wyrzuca. Nuff said.
  11. Anonymous Member

Jedynym argumentem przeciwników JOW jest twierdzenie, że ten system wyborczy preferuje duże partie polityczne. Tymczasem, duże partie polityczne same z siebie się nie biorą. Decydują o tym trzy czynniki: wola wyborców, progi wyborcze oraz zasady finansowania partii politycznych.
    Demokracja parlamentarna, bez względu na sposób jej kreowania, będzie zawsze demokracją ułomną.
    Wprowadzenie zasad demokracji bezpośredniej nie jest realne, gdyż nikt nie wie jak mogą wyglądać struktury państwa powstałe w wyniku samoorganizacji. Na świecie są przykłady samoorganizacji społeczności lokalnych. Doświadczenia są takie, że przy dużej społeczności struktury organizacyjne przestają funkcjonować.

Obecna ordynacja do sejmu jest najgorszą z możliwych.
    Wybrany poseł nie czuje odpowiedzialności wobec wyborcy, gdyż o tym, że jest posłem zdecydował lider partyjny dając mu dobre miejsce na liście wyborczej.

Wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych jest konieczne.
  12. Proponowałbym skupić się teraz na #Op TrumanShow... Zakończymy jedną akcję, pogadamy na temat następnych. Teraz moim zdaniem nie czas na tego typu dyskusje.
    • Like Like x 1
  13. OldAnon Member

Popieram Twoją propozycję.
    Proszę jednak o grafik proponowanych tematów na najbliższy miesiąc... sprawdzę czy będę miał wolne...:(
  14. Anonymous Member

• Agree Agree x 2
  15. Anonymous Member

16. OldAnon Member

JOW są jedyną alternatywą dla obowiązującego w Polsce systemu wyborczego. Jedyną, bo nie ma innej.
    JOW, uzupełnione elementami demokracji bezpośredniej, wyeliminują większość patologii, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.
    Zmiana ordynacji wyborczej jest priorytetem. Bez niej skazani będziemy na rządy nieudaczników, cwaniaków, idiotów, debili etc.

Od dziesięcioleci żyjemy w oparach absurdu. Każdy dzień jest tego przykładem.
    Załóżmy, że projektant Stadionu Narodowego był, delikatnie mówiąc "psychiczny" i zaprojektował dach, którego nie można rozłożyć w trakcie deszczu, a odpływ deszczówki zaprojektował tak, by wylewała się wprost na klatkę schodową. Być może miał nowatorską wizję, miał do tego prawo. Ale co za idiota ten projekt kupił? Kto podjął decyzję by na takie "gówno" wydać prawie dwa miliardy złotych?

... czekają nas nowe inwestycje: wydobycie gazu łupkowego i budowa elektrowni atomowej.
    O zgrozo!.. ja się boję.

Boję się także o własne życie i zdrowie. "Geniusze Władzy" od 23 lat eksperymentują ze służbą zdrowia - jest coraz gorzej. Jednomyślnością wykazali się tylko przy wsparciu koncernów farmaceutycznych wprowadzając ustawę "szczepionkową". Podobno cel uświęca środki. Co było celem, a co środkiem?

Wracając do tematu, JOW umożliwią nam bezpośredni wybór posła, wpłyną na jego podmiotowość w relacji partyjnej oraz zwiększą naszą kontrolę nad jego poczynaniami.
  17. OldAnon Member

Przetrzyjmy oczy!.. politycy mają w dupie wszelkie nasze protesty, manifestacje i akcje sprzeciwu.
    W niczym im one nie szkodzą, a nawet legitymizują ich bezkarną obecność. Są skutecznie chronieni przez aktualną, proporcjonalną ordynację wyborczą. Przestańmy się łudzić, że nasze akcje odniosą jakiś oczekiwany skutek. Mogą jedynie wpłynąć na zamianę partii lub koalicji rządzącej, czyli wszystko pozostawić bez zmian.

Partie polityczne boją się tylko wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych!
  18. Svobodny Moderator

Mówiłem o tym setki razy... Choć nie do końca i absolutnie nie znaczy to że prostesty manifestacje i akcje sprzeciwu są zbędne, szkodzą im dopiero gdy uda sie ruszyć masy ludzi tudzież wywołać pospoliy opór/bunt (przykład acta).
    Wracając do JOW'ów. Nie jest to coś co mnie przekonuje, moim zdaniem dalej bedziemy sie kręcic w tym szambie bez wyjscia gdyż wg. mnie nie jest to inicjatywa która mogła by przyniesc realną zmiane obecnej rzeczywistosci choć nie przecze że coś może sie zmienic to jak dla mnie zmiana ta bedzie zdecydowanie niedostateczna i jedynie chwilowa.
    Co do całej tej inicjatywy. Jesli nie poprą was masy ludzi możecie zapomnieć, klasa polityczna nigdy nie dopusci do takiej zmiany. Petycje, jakies podpisy 500k ludzi, listy, apele do polityków? Możecie odrazu wytapetować sobie tym kibel, a i papier toaletowy też świetnie zastąpi.
  19. OldAnon Member

@#18
    -Zamiast mówić setki razy, zrób raz jeden.
    -Zaproponuj coś w zamian JOW. Zaproponuj coś co Ciebie usatysfakcjonuje. Może to poprę.
    -Ja nie występuję w liczbie mnogiej, a w interesie "masy ludzi" jest wprowadzenie JOW. Ja, jako jednostka popieram tą inicjatywę.
  20. pepeXXL Member

21. Anonymous Member

Jak tylko zobaczyłem "nowy ekran" to już wiedziałem, że dalej niema co oglądac.
  22. pepeXXL Member

Głupota nie boli ale wpływa na kondycję umysłową.
    Można założyć klapki na oczy i ograniczyć źródło informacji do tego wybranego i jedynie słusznego, tyko po co?

Polska należy do nielicznych krajów w Europie gdzie obywatele pozbawieni są możliwości współdecydowania i nie mają żadnego wpływu na decyzje władz.
    Były protesty dotyczące ustawy szczepionkowej, o zgromadzeniach oraz inne i co? ... i gówno!
    Gdyby ACTA dotyczyło tylko Polski to protesty nasze także by olano. Jesteśmy ubezwłasnowolnieni ordynacją wyborczą!

Jeśli nie zmienimy zasad wyborczych to każda z naszych inicjatyw czy też operacji będzie przypominała rozmowę "dziada z obrazem".
  23. Anonymous Member

Czytałem Nowy Ekran przez jakis czas i doszedłem do wniosku, że wiekszosc informacji tam zawartych jest cholernie tendencyjna, a samo pisemko jest upolitycznione i mocno prawicowe. Lansuje sie jako super wolne medium ale jak przychodzi co do czego to mało z wolnym medium ma wspólnego. Na zakończenie dodam, że wypowiadają sie tam takie gwiazdy jak lider młodzieży wszechpolskiej znajnej z "zamawiania pięciu piw" a sam jej założyciel Ryszard Opara był oficerem ludowego wojska polskiego. Także ja już dawno temu czemuś podziękowałem a wszelkie akcje przez nich wspierane są raczej dla mnie bezwartosciowe tym bardziej za zazwyczaj wychodzi na to iż są one w interesie wąskiej grupki ludzi.
    • Agree Agree x 1
  24. pepeXXL Member

Zgadzam się z przedmówcą.
    Nie znam jednak medium wolnego od wymienionych przez Ciebie wad.
    Na szczęście na WWP nie ma propagandy.

NE jest jedynym medium, które opublikowało wypowiedź dotyczącą bezprecedensowej inicjatywy dotyczącej demokracji bezpośredniej. Zwiększenie demokracji bezpośredniej leży w interesie nas wszystkich. Przeciwnikami wprowadzenia takich zasad są politycy i właśnie grupki ineresu.

[Edit]
    Mnie ineresuje sama informacja, a nie źródło jej pochodzenia.
    O wiarygodności mediów piszemy w innym temacie.
  25. Anonymous Member

26. Anonymous Member

Nie zgadzam sie z paroma rzeczami w filmiku. Czy np. diler handluje dragami zawsze żeby wyżywic rodzine? Nie zawsze i trzeba o tym pamiętac i nie popadac w skrajnosci bo nic tak naprawde nie jest idealnie białe albo czarne. Nie zgodze sie też, że państwo jest prównane do boga. Prawdziwym bogiem nie jest państwo ani rząd tylko pieniądz. Rząd jest złodziejem? Tak, w pewnym sensie ale wg. mnie jest raczej pasterzem który hoduje masy bydła i klepie z nich profit a samo państwo jest wielkim pastwiskiem. Zmierzam do tego iż państwa i rządy to jedynie element globalnej machiny. Dlatego uważam, że państwa narodowe pozostaną w takiej czy innej formie nieważne jak daleko posunie sie globalizacja ponieważ taka forma kontroli sie sprawdza.
  27. Anonymous Member

Zaletą tego filmu jest to, że jest kontrowersyjny.
    Wadą, że jest dychotomiczny.

Share This Page

Customize Theme Colors

Close

Choose a color via Color picker or click the predefined style names!

Primary Color :

Secondary Color :
Predefined Skins