Customize

Scjentologiczny słowniczek

Discussion in 'Polska' started by Anonymous, Sep 26, 2011.

1. Anonymous Member

Zajmuję się tłumaczeniem komiksu Chanology Manga: Disconnect i spotkałem się tam z wyrażeniem: ideal org. Dosłownie tłumaczy się to jako "organizacja idealna", ale wyrażenie to zaopatrzone było w odnośnik do wyjaśnienia, że tak nazywa się największy scjentologiczny skład pieniędzy (wyrażenie potrzebujące dopracowania, ale to sam załatwię), poświęcony "rozwojowi" KS. Stąd moje pytanie, do kogoś bardziej zaznajomionego w scjentologicznych terminach, czy to się jakoś inaczej tłumaczy, czy wpisać tam właśnie "organizacja idealna"?

Jeśli będę miał jeszcze jakieś wątpliwości co do niektórych określeń czy nazw własnych, będę pytał w tym temacie.
  2. Anonymous Member

"Org" to scilonski termin na ich budynki-koscioly. "Ideal org" to nowy wymysl Davida Miscavige, tzw Org Idealny. Ot, org jak kazdy inny tylko wielki i urzadzony z wielkim przepychem, zaopatrzony we wszystkie mozliwe scilonskie "uslugi" i pelniacy kontrole administracyjna nad frontami sekty na duzym obszarze - wszelkie "scholastyki stosowane", Narconony, WISE i ABLE w rejonie podlegaja administracyjnie komus w najblizszym IO, o ile mi wiadomo.
  3. Anonymous Member

Aha, zapomnialem dodac - IO jest wiecej niz jeden, probuja je budowac gdzie tylko moga.
  4. Anonymous Member

Dzięki wielkie :)
  5. Anonymous Member

Lower condition - słabsza kondycja, osłabienie kondycji? (Chodzi o przestępstwo).

Słowa te były zestawione w jednym zdaniu z "doubt" - czyli wątpliwościami.

Nie wiem, czy chodzi o to, że wątpliwości są przestępstwem, czy też po prostu tak idiotycznie sobie scjentolodzy nazwali przestępstwo.
  6. Anonymous Member

Lower Condition, doslownie Stan Nizszy (nie jestem jednak pewny czy rzeczywiscie tak to po polsku nazywaja, moze zapytajmy Ron's Org?), to jeden ze "stanow" jaki moze byc przypisany danemu scientologowi. Sa stany wyzsze i nizsze, te ostatnie dostaje sie za wykroczenia, nieposluszenstwo i tak dalej.

Watpliwosci co do scjentologii oraz samego Hubbarda to jedno z powazniejszych przestepstw w scjentologii.

Caly ten ich pojebany system, ich "skala tonalna" i tak dalej, to fascynujacy material do poczytania... Xenu.net ma sporo na ten temat.
  7. Anonymous Member

Nowe słówka:
    False data
    Sea org

Po przetłumaczeniu tych zwrotów powinienem wyrobić się z resztą tłumaczenia w dzień, max. 2
  8. Anonymous Member

Co to znaczy False data? Co to jest Sea Org? Niech ktoś odpisze...
  9. False Data = Fałszywe Dane. Ot, pretensjonalny scjentologiczny termin na nieprawdziwe informacje, kłamstwa. Scjentologia używa nowomowy z masą pseudotechnicznych i pseudowojskowych terminów (mimo że istnieją normalne odpowiedniki tych słów). Scjentolodzy mają potem kłopoty w porozumiewaniu się z normalnymi ludźmi, co jest najprawdopodobniej celowe (o ironio, a przecież na "Kurs komunikacji" zapisywali się w zupełnie przeciwnym celu...)

Sea Org - dosłownie "Organizacja Morska", ale wydaje mi sięże używają angielskiego terminu niezależnie od miejsca... Sea Org to pozostałosć fascynacji Hubbarda marynarką wojenną. Swego czasu Hubbard uciekał przed wymiarem sprawiedliwości w otwarte morze, niemal cała sekta działała na statkach. Sea Org to ich własna udawana kadra oficerska ich "marynarki". Taki niby Wewnętrzny Krąg. Bawią się w marynarzy, noszą galowe mundury, mają wojskowy system dowodzenia. Wstępując do Sea Org podpisujesz kontrakt na MILIARD LAT (parodiowali to kiedyś w Simpsonach). To symbolizuje oddanie się scjentologii w tym życiu i w szeregu kolejnych (wierzą w reinkarnację). Elita, podziw i szacunek wszystkich scjentologów, i tak dalej.

Tyle teroria.

W praktyce Sea Org to siła robocza sekty, tani niewolnicy. Żyją pod wojskową dyscypliną i pracują w nienormowanych godzinach (często bez snu jeśli trzeba być "upstat") za nie więcej jak 40 dolarów tygodniowo (1/10 tego co dostaje się np. za układanie pudeł w magazynie...) Są izolowani od świata (nawet na lunch, zazwyczaj miskę ryżu z fasolą, wożą ich autokarami aby nie mogli z nikim obcym rozmawiać: http://www.youtube.com/watch?v=J8P50BDc3o8 ), cała ich poczta jest otwierana i kontrolowana (mowy nie ma żeby przeszło coś np. z wyrazami tęsknoty od rodziny, najwyżej że są dumni). Niedawnym skandalem była harówa członków Sea Org przy budowie wypasionego, tuningowanego Forda Expedition wyposażonego jak limuzyna, i dwóch motocykli-customów, które Miscavige dał w prezencie dla Toma Cruise. Robota warta dziesiątki tysięcy dolarów, pocharatane palce i tak dalej, wykonana za pensję niewolnika.

http://www.showbizspy.com/article/225873/tom-cruise-using-scientologists-for-slave-labor.html

Wszystko oczywiście w ulubionym, bardzo drogim malowaniu, "candy apple red", na ten efekt składa się mnóstwo warst lakieru: http://markrathbun.files.wordpress.com/2010/05/tomsbike.jpg

I tak dalej...

Trochę na temat SO i praktykowanego przez sektę "rozłączenia" (dosconnect) zobaczysz tutaj:

Nie główna bohaterka wprawdzie (ta sięopamiętuje i na końcu ucieka), ale postać poboczna jest w Sea Org, kompletnie odłączona od ojca który rozpaczliwie usiłuje się z nią skontaktować. Film nakręcony przez byłych członków sekty jako przestroga, KONIECZNIE trzeba obejrzeć, bo bardzo dużo wyjaśnia.
  10. Xaosuser Member

za http://exscientologykids.com/glossary.html Jak tłumaczysz, to zakładam, że zrozumiesz definicję ^^ o false data jako takiej nie ma info, zkaładam, że to znaczy dosłownie to co znaczy i zależnei od kontekstu mogą to być dane podane przez nich, bądź ich opinia o danych podawanych przez nas ^^' dla pewności spytaj w innym dziale ;)
  11. Anonymous Member

Dzięki :) Prawdopodobnie już nie będę miał problemów z tłumaczeniem komiksu
  12. Anonimowy Member

13. Anonymous Member

Wiedziałem o tym, ale były tam jakieś brakujące strony, więc wziąłem te zapisane, a że roboty mi to dodaje niewiele, bo stare napisy po prostu zamalowuję pędzlem, pozostałem przy nich.

Share This Page

Customize Theme Colors

Close

Choose a color via Color picker or click the predefined style names!

Primary Color :

Secondary Color :
Predefined Skins